Blue Ice Explorer

Om Blue Ice

Blue Ice Explorer er et lokalt forankret turistselskab i Sydgrønland, der blev grundlagt i 1996 af Jacky Simoud. Jacky er oprindelig franskmand, men kom til Grønland med sine venner på en sejlbåd i 1976. I 1996 flyttede han fra Diskobugten til Sydgrønland, hvor han begyndte at sejle turister rundt med sin charmerende træbåd Puttut. I 2002 indledtes et tæt samarbejde mellem Jacky og Topasi Danmark, og Blue Ice Explorer er siden vokset fra et énmandsfirma til en virksomhed med adskillige ansatte i sommersæsonen. Blue Ice er fra 2017 ejet 100 % af Topas Group

Jacky Simoud gik på pension 1.1.2020 og overlod roret til et nyt og kompetent team fra Topas Group. Heriblandt Claus Pedersen, der har været en fast del af Blue Ice Explorer siden 2003.

Vores ønske er

…at udbrede kendskabet til den smukke natur og spændende historie i Sydgrønland. Og at give alle vores gæster en god oplevelse, så de vil være med til at viderebringe dette billede af Grønland.

Nilak ship

Blue Ice service

Vores speciale er skræddersyede pakketure, for individuals as well as for groups, ranging from one to several days. We have our office in Qaqortoq (the gateway to South Greenland), but we cover most of South Greenland.  We run the vandrehjemmet i Narsarsuaq samt Igaliku Country Hotel i Igaliku. Sammen med mange års erfaring og kendskab til området, giver det os ideelle betingelser, for at kunne opfylde netop dine ønsker og give dig et unikt ophold her i Grønland.